Committee 2017-11-10T15:16:59+00:00

Conference chairmen

  • WU Wei, BOKU, Vienna, Austria
  • YU Hai-Sui, University of Leeds, UK

Advisory Committee

  • FRANK Roger, president ISSMGE, ENPC, France
  • CHEN Zuyu, FCAS, IWHR, Beijing, China
  • GENS Antonio, Past Vice President Europe, ISSMGE, UPC, Spain
  • GONG Xiao-Nan, FCAE, Zhejiang University, Hangzhou, China
  • MANASSERO Mario, Vice President Europe, ISSMGE, Politecnico di Torino, Italy
  • THOMAS Hywel, FRS, Cardiff University, UK
  • XIE He-Ping, FCAE, Sichuan University, Chengdu, China
  • ZHANG, Jiang-Min, President CISMGE, Tsinghua University, Beijing, China

Technical Committee (China)

  • CAI Yuan-Qiang, Zhejiang University of Technology, Hangzhou
  • CAI Zheng-Yin, Nanjing Hydraulic Research Institute, Nanjing
  • CHEN, Yun-Min, Zhejiang University of Technology, Hangzhou
  • CHEN Zheng-Han, Logistical Engineering University, Chongqing
  • DU Xiu-Li, Beijing University of Technology, Beijing
  • DU Yan-Jun, Southeastern University, Nanjing
  • GAO Wen-Sheng, China Academy of Building Research, Beijing
  • GAO Yu-Feng, Hohai University, Nanjing
  • GONG Wei-Min, Southeastern University, Nanjing
  • HUANG An-Bin, National Chiao-Tung University, Taiwan
  • HUANG Hong-Wei, Tongji University, Shanghai
  • HUANG Mao-Song, Tongji University, Shanghai
  • JIANG Ming-Jing, Tongji University, Shanghai
  • KONG Ling-Wei, Chinese Academy of Sciences, Wuhan
  • LAI Yuan-Ming, Chinese Academy of Sciences, Lanzhou
  • LI Shu-Cai, Shangdong University, Jinan
  • LIU Feng-Yin, Xi’an Technological University, Xi’an
  • LIU Jian-Kun, Beijing Jiaotong University, Beijing
  • LIU Han-Long, Chongqing University, Chongqing
  • LIU Quan-Sheng, Wuhan University, Wuhan
  • LIU Si-Hong, Hohai University, Nanjing
  • LIU Song-Yu, Southeastern University, Nanjing
  • MA Guo-Wei, Hebei Technological University, Tianjin
  • MA Wei, Chinese Academy of Sciences, Lanzhou
  • MEI Guoxiong, Guanxi University, Nangning
  • NG Charles WW, Hongkong University of Science and Technology, Hongkong
  • OU Chang-Yu, National Technological University, Taiwan
  • QI Cheng-Zhi, Beijing University of Architecture and Civil Engineering, Beijing
  • QI Ji-Lin, Beijing University of Architecture and Civil Engineering, Beijing
  • SHEN Xiao-Ke, Beijing Geotechnical Institute, Beijing
  • SHENG Dai-Chao, Centralsouth University, Changsha
  • SHI Pei-Xin, Suzhou University, Suzhou
  • SHOU Keh-Jian, National Chung Hsing University,Taiwan
  • SONG Er-Xiang, Tsinghua University, Beijing
  • SUN De-An, Shanghai University, Shanghai
  • TANG Hui-Ming, China University of Geosciences, Wuhan
  • TENG Yan-Jing, Chinese Academy of Building Research, Beijing
  • WANG Jian-Hua, Shanghai Jiaotong University, Shanghai
  • WANG Li-Zhong, Zhejiang University, Hangzhou
  • WANG Lan-Min, Lanzhou Institute of Seismology, Lanzhou
  • WANG Ren, Chinese Academy of Sciences, Wuhan
  • WANG Xiao-Gang, Institute of Water Resources & Hydropower Research, Beijing
  • WANG Yu-Hsing, Hongkong University of Science and Technology, Hongkong
  • WIE Chang-Fu, Chinese Academy of Sciences, Wuhan
  • XIE Yong-Li, Chang’an University, Xi’an
  • XU Ri-Qing, Zhengjiang University, Hangzhou
  • XUE Qiang, Chinese Academy of Sciences, Wuhan
  • YANG Guang-Hua, Guangdong Institute for Hydropower Research, Guangzhou
  • YANG Jun, Hongkong University, Hongkong
  • YAO Yang-Ping, Beihang University, Beijing
  • YE Yang-Sheng, China Academy of Railway Sciences, Beijing
  • YANG Qiang, Tsinghua University, Beijing
  • YIN Jiang-Hua, Hongkong Polytechnic University, Hongkong
  • YIN Zhen-Yu, Tongji University, Shanghai
  • YUE Zhong-Qi, Hongkong University, Hongkong
  • Zhang Ai-Lin, Beijing University of Architecture and Civil Engineering, Beijing
  • ZHANG Bing-Yin, Tsinghua University, Beijing
  • ZHANG Jian-Hong, Tsinghua University, Beijing
  • ZHANG Li-Min, Hongkong University of Science and Technology, Hongkong
  • ZHAO Cheng-Gang, Beijing Jiaotong University, Beijing
  • ZHAO Ji-Dong, Hongkong University of Science and Technology, Hongkong
  • ZHAO Ming-Hua, Hunan University, Changsha
  • ZHENG Gang, TianJin University, Tianjin
  • ZHENG Jun-Jie, Huazhong University of Science and Technology, Wuhan
  • ZHOU Hong-Wei, China University of Mining and Technology, Beijing
  • ZHU He-Hua, Tongji University, Shanghai
  • ZHU Wan-Cheng, Northeastern University, Shengyang

Technical Committee (Europe)

  • Achmus Martin (Hannover, Germany)
  • Adam Dietmar (Vienna, Austria)
  • Ákos Török (Budapest, Hungary)
  • Amorosi Angelo (Rome, Italy)
  • Augarde Charles (Durham, UK)
  • Bardanis Michael (Athens, Greece)
  • Bilotta Emilio (Naples, Italy)
  • Bottiau Maurice (Saintes, Belgium)
  • Bozo Luljeta (Tirana, Albania)
  • Cinicioglu S. Feyza (Istanbul, Turkey)
  • Correia Antonio Gomes (Braga, Portugal)
  • Cudmani Roberto (Munich, Germany)
  • Cui Yu-Jun (Paris, France)
  • Dafalias Yannis (Athens, Greece)
  • Delage Pierre (France, France)
  • di Benedetto Herve (Lyon, France)
  • Di Prisco Claudio (Turin, Italy)
  • Doahn Tiep (Lyon, France)
  • Farenyuk Gennadiy (Kiev, Ukraine)
  • Frankovská Jana (Bratislava, Slovakia)
  • Gill David (Dublin, Ireland)
  • Grabe Jürgen (Hamburg, Germany)
  • Herle Ivo (Dresden, Germany)
  • Hicks Michael A. (Delft, Netherlands)
  • Ilyichev Vyacheslav A. (Moscow, Russia)
  • Ivanik Olena (Kiev, Ukraine)
  • Jovanovski Milorad (Skopje, Macedonia)
  • Kolev Chavdar (Sofia, Bulgaria)
  • Kolymbas Dimitrios (Innsbruck, Austria)
  • Laloui Lyesse (Lausanne, Switzerland)
  • Laue Jan (Luleå, Sweden)
  • Loukidis Dimitrios (Nicosia, Cyprus)
  • Łydżba Dariusz (Wrocław, Poland)
  • Mahler András (Budapest, Hungary)
  • Mansikkamäki Juho (Tampere, Finland)
  • Marte Roman (Graz, Austria)
  • Mašín David (Prag, Czech)
  • Moraci Nicola (Calabria, Italy)
  • Nordal Steinar (Trondheim, Norway)
  • Pardo de Santayana Fernando (Madrid, Spain)
  • Pastor Manuel (Madrid, Spain)
  • Pinto Alexandre (Lisbon, Portugal)
  • Powrie William (Southampton, UK)
  • Puzrin Alexander (Zurich, Switzerland)
  • Raju Venu (London, UK)
  • Romero Enrique (Barcelona, Spain)
  • Schanz Tom (Bochum, Germany)
  • Schweiger Helmut (Graz, Austria)
  • Shao Jian-Fu (Lille, France)
  • Sigursteinsson Haraldur (Iceland)
  • Simonini Paolo (Padova, Italy)
  • Sokolić Igor (Zagreb, Croatia)
  • Sondermann Wolfgang (Offenbach, Germany)
  • Sørensen Carsten S. (Lyngby, Denmark)
  • Springman Sarah (Zurich, Switzerland)
  • Sulem Jean (Paris, France)
  • Tamagnini Claudio (Perugia, Italy)
  • Tarantino Alessandro (Glasgow, UK)
  • Tejchman Jacek (Gdansk, Poland)
  • Turk Mojca Ravnikar (Ljubljana, Slovenia)
  • Utili Stefano (Newcastle, UK)
  • Viggiani Gioacchino (Grenoble, France)
  • Viggiani Giulia (Cambridge, UK)
  • Wong Henry (Lyon, France)
  • Zekan Sabid (Bosnia and Herzegovina)
  • Ziegler Martin (Aachen, Germany)